Sałatka z wędzonym kurczakiem
Ludzie od wieków przypisywali pewnym daniom i pokarmom magiczne właściwości – część dań miała zapewniać wysoki poziom potencji, inne ułatwiać miały spłodzenie potomka. Dziś okazuje się, że w tej magii jest sporo skuteczności potwierdzonej naukowo. Dzisiejsza „sałatka dnia” to bomba witaminowa z dużą ilością kwasu foliowego, szczególnie ważnego dla kobiet (nie tylko tych planujących dzieci). Dlatego sałatka z wędzonym kurczakiem, ryżem i zielonym groszkiem nazywana jest sałatką na płodność. Kluczowy dla magii płodności jest zielony groszek – warzywo bogate jest m. in. w witaminę A, kwas foliowy oraz magnez.
Do przygotowania sałatki potrzebujemy:
– 260 gram wędzonego kurczaka (może też być gotowany)
– 250 g ryżu (mieszanka dzikiego i brązowego)
– 1 kubek zielonego groszku (u mnie mrożony)- 1 łyżkę oliwy z oliwek
– sól, pieprz do smaku
– cząber,
W małym rondlu do gotującej wody wrzucamy groszek i chwilę (5-10 minut) gotujemy, odstawiamy na bok. Po ok 10 minutach odcedzamy na sitku i zostawiamy do ostygnięcia. Kurczaka kroimy w kostkę. Ryż gotujemy zgodnie z instrukcją na opakowaniu, po czym studzimy. Zimne składniki mieszamy ze sobą w dużym pojemniku, dodajemy 1 łyżkę oliwy z oliwek, sól, pieprz oraz cząber i lubczyk. Całość mieszamy i przekładamy do miski. Warto taką sałatkę przygotować na różne spotkania – rodzinne, koleżeńskie. Smacznego!
ps. jeżeli chcecie przyspieszyć przygotowanie sałatki, ryż możecie zastąpić kuskusem.
Dla czego warto przygotować sobie taką sałatkę? Przede wszystkim jest ona bogatym źrodłem kwasu foliowego.
Foliany to duża grupa związków, które muszą być dostarczane człowiekowi z zewnątrz. W naturze występują w połączeniu cząsteczkami kwasu glutaminowego tworząc cząsteczki kwasu pteroiloglutaminowy (zazwyczaj od 2 do 5 cząsteczek).
Biorą une udział w syntezie, naprawie i funkcjonowaniu DNA i RNA, czyli w podziałach komórkowych. Czynniki takie jak palenie papierosów, częste picie czy używanie środków antykoncepcyjnych jest powiązane z niskim poziomem kwasu foliowego, który jest niezwykle ważny dla rozwoju płodu, szczególnie w pierwszych tygodniach ciąży kiedy to formuje i zamyka się cewa nerwowa dająca początek mózgowi i rdzeniowi kręgowemu. Bierze on udział w syntezie DNA i co za tym idzie zapotrzebowanie na te związek wzrasta w trakcie szybkich podziałów tkanek a w trakcie ciąży są to powiększenie macicy, wzrost łożyska czy najbardziej oczywisty rozwój płodu. Kiedyś wnioskowano, że kobiety powinny zadbać o suplementację kwasem foliowy ok. 3 miesiące przed planowanym poczęciem dziecka. Dzisiaj WHO (Światowa Organizacja Zdrowia) zaleca, aby każda kobieta będąca w wieku rozrodczym taki suplement przyjmowała (WHO guideline).
Gdzie szukać kwasu foliowego?
Zalecana dawka dzienna folianów to 200 mikrogramów. Znajdziemy go w szpinaku, szparagach, owocach cytrusowych a ponad to w roślinach strączkowych takich jak zielony groszek, różne rodzaje fasoli, soczewica, awokado, brukselka, kalafior, buraki, marchew, dynia, seler oraz orzechy.