Domowe mleka roślinne – ryżowe i migdałowe
Mleka roślinne są towarem powszechnie dostępnym. Zarówno dla wegan czy to dla osób z nietolerancją laktozy. Mi zdecydowanie nie podoba się proporcja ceny do do zarobków, a co ważniejsze skład kartonikowych napojów też pozostawia pewien niedosyt. Niestety zazwyczaj są mocno słodzone, zawierają zagęstniki i inne paskudztwa (ojjjjj wstydźcie się producenci!!!). Do przygotowania zdrowszego mleka roślinnego w domu nie potrzeba wiele. Dzisiaj na warsztat weźmiemy mleko migdałowe i ryżowe. Oba przygotujecie nawet w średniej mocy mikserze/malakserze lub za pomocą blendera (mój ma moc 600 wat) i od momentu gdy macie przygotowane wszystkie składniki dzieli Was nie całe 10 minut żeby rozkoszować się tymi zdrowymi napojami. Możecie je wykorzystać tradycyjnie – jako mleko do kawy czy kakao, do różnych wypieków, sosów a z mleka migdałowego przygotujecie też budyń czy galaretkę.
Do przygotowania mleka migdałowego potrzebujecie (ok 600 – 800 ml):
– 1 szklankę migdałów (ja wykorzystuję płatki migdałów, a jeżeli macie całe – niełuskane, to najpierw je blanszujecie i obieracie)
– 1 szklankę wody (do namoczenia przez noc) + 3 szklanki wody (do zmiksowania)
Migdały zamoczcie w wodzie przez całą noc. Następnego dnia odcedźcie, przepłuczcie wodą i umieśćcie w kielichu blendera i zalejcie 3 szklankami wody. Zmiksujcie do otrzymania jednolitego płynu. Przecedźcie przez sitko. Otrzymany płyn przechowujcie max 3 dni w lodówce.
Do przygotowania mleka ryżowego potrzebujecie (ok 600 – 800 ml):
– 1 szklankę ugotowanego ryżu
– 3 szklanki wody
W kielichu miksera umieszczamy ugotowany ryż (ja wykorzystuje taki gotowany do obiadu, lekko osolony) i całość dobrze zmiksujcie. Odcedźcie na sicie (można dla ułatwienia wyłożyć gazą, aby dokładniej odcisnąć). Resztki (zmielony ryż) można wykorzystać następnego dnia na śniadanie, przyrządzić z tego „serek” itp.
Przepisy przygotowane specjalnie dla platformy LokalnyRolnik.pl
Zdecydowanie wolimy bardziej taki napój roślinny niż zwykłe mleko 🙂
dzięki za przepis!