Wegańskie kakao
Kakao
Drzewo kakaowca jest natywne dla Ameryki Południowej. Przed ponad 5000 laty kakao było spożywane przez pre-kolumbijską ludność zamieszkującą Yucatan (Majów i Olmeków). Hiszpański żołnierz biorący udział w podboju Meksyku twierdził, że Moctezuma II, cesarz Azteków, do każdego posiłku spożywał czekoladę serwowaną w złotym pucharze. Najczęściej doprawianą wanilią i innymi przyprawami. Spożycie czekolady na dworze było więc ogromne. Nic dziwnego skoro uważano, że to dar od Boga Quetzalcoatl. Ziarna kakaowca używane były też jako środek płatniczy
Kakao dotarło do Europy Hiszpanom i w XVII stało się popularne – szczególnie jako remedium na różne dolegliwości (skąd my to znamy) oraz jako afrodyzjak. Zmieszane z cukrem stanowiło hit europejskiej arytsokracji i ulubiony napój Ludwika XIV.
Czy kakao jest zdrowe?
Oczywiście! Znajdziemy tam sporą ilość antyoksydantów, flawonoidów, które mają dobroczynny wpływ na układ krążenia. Jest stymulantem gdzyz w swoim składzie zawiera kofeinę (0,1 – 0,7%) i teobrominę, podczas gdy kawa zawiera ok 1,2% kofeiny. Najprawdopodobniej obniża też ciśnienie krwi. Pita 2 razy dziennie poprawia ukrwienie mózgu w rejonach odpowiedzialnych za pamięć. Czyli pijcie kakao, gorącą czekoladę na zdrowie, oczywiście jak zwykle wszystko z umiarem ; )
Do przygotowania kakao potrzebujemy (2-4 porcji w zależności od apetytu i wielkości szklanek):
Wartośc kaloryczna: ok 730 kcal
- 100 g nerkowców
- 3 daktyle (jeżeli chciecie bardziej słodsze to dajcie ok 5-6 dakltyli i np syrop z agawy ok 1 łyżkę)
- 3 łyżki kakao
- 1/2 łyżeczki cynamonu
- szczypta kardamonu
- 1/2 łyżeczki wanilii
- 600 ml wody (jeżeli chcielibyście otrzymać bardziej kremową konsystencję to można dodać mleczko kokosowe, śmietanę sojową itp, co oczywiście wpłynie na kaloryczność napitku )
Wszystkie składniki umieśćcie w blenderze i dokładnie zmiksujcie.